Inne porady dla Cibie

Sprawdź nas również:

Obecnie okulary służą nie tylko celom zdrowotnym, ale mogą stać się również modnym gadżetem, który będzie świetnym uzupełnieniem każdej stylizacji. Dobór odpowiednich okularów może być dużo łatwiejszy niż się wydaje. Wystarczy przy wyborze kierować się tylko kilkoma ważnymi zasadami. Po pierwsze: wada wzroku. Jeśli nasza wada jest duża, oprawki powinny być wykonane z tworzywa, i być bardziej zabudowane. Po drugie: ważny jest kształt twarzy, żeby go określić musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. 

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Aby dobrać okulary do twarzy, należy najpierw określić jej kształt. Jak to zrobić? Najpierw trzeba ją odsłonić, i stojąc przed lustrem odpowiedzieć sobie na poniższe pytania (można ułatwić sobie zadanie i odrysować na lustrze kształt twarzy za pomocą pomadki):

  1. Która część twarzy jest najszersza (kości policzkowe, żuchwa, okolice skroni)?
  2. Jaki kształt ma podbródek? Czy jest miękki i zaokrąglony, czy mocno zaznaczony?
  3. Czy czoło jest wysokie czy niskie?
  4. Czy wysokość i szerokość twarzy są takie same, zbliżone, czy zupełnie różne?

Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania możemy przejść do określenia rodzaju kształtu. 

Twarz okrągła

Najprawdopodobniej najszersza część twarzy to kości policzkowe, a charakterystyczny jest zaokrąglony podbródek. Proporcje szerokości i długości twarzy są zbliżone, lub wręcz takie same.  Jakie oprawki wybrać? Wyszczuplające i wydłużające rysy twarzy, w grę wchodzą oprawy o klasycznym kształcie: kwadratowe lub prostokątne, wykonane z grubszego materiału. Unikajmy opraw okrągłych, które podkreślą owalny kształt twarzy.

Twarz kwadratowa

Cechy charakterystyczne tej twarzy to: mocno zarysowana linia szczęki i kości policzkowe. Szczęka i czoło niemal tej samej szerokości. Idealne dla takiej twarzy będą oprawki zaokrąglone, które optycznie ją zaokrąglą. Unikać należy kanciastych oprawek. 

Twarz prostokątna (lub podłużna)

Szerokość twarzy na każdej wysokości jest mniej więcej taka sama. Przy takiej twarzy idealne będą oprawki owalne bądź okrągłe, które złagodzą rysy twarzy. Szczególną uwagę powinno się zwrócić na okulary typu pilotki. 

Twarz owalna

Cechy charakterystyczne to zarysowane kości policzkowe i wydłużony podbródek i czoło. Tutaj wybór jest najprostszy, bo do tego kształtu twarzy pasują niemal wszystkie oprawki. Ważne tylko, aby okulary nie wystawały poza obrys twarzy. 

Twarz trójkątna

Twarz trójkątną charakteryzują wyraziste, ostre rysy twarzy, a najszersza część stanowi czoło. Warto wybierać takie oprawki, które łagodzą rysy twarzy – oprawki okrągłe lub owalne, warto zwrócić uwagę na kształty typu kocie oczy.  

Jeśli już wiemy jak dobrać okulary do kształtu twarzy, to teraz najprzyjemniejsza część, czyli sam wybór oprawek. W salonie Lux Optyk mamy do wyboru setki oprawek, w tym renomowanych marek takich jak: Rudy Project, Rayban czy Guess. 

Inne porady dla Cibie

Sprawdź nas również:

Zostaw komentarz