Inne porady dla Cibie

Sprawdź nas również:

Wzrok stanowi jeden z pięciu zmysłów człowieka. Zmysły pozwalają na dostrzeganie i poznawanie otaczającego świata. Wszechobecna cyfryzacja i komputeryzacja wszelkich czynności sprawia, że człowiek spędza wiele godzin przed ekranem komputera czy smartfona. Może mieć to negatywny wpływ na wzrok, co będzie skutkowało powolnym pogarszaniem się widzenia. Żeby cieszyć się tym niezwykle ważnym dla człowieka zmysłem przez wiele lat, należy wiedzieć jak dbać o oczy i jak chronić je przed niekorzystnym wpływem komputera.

Jak dbać o wzrok?

Dbanie o wzrok należy rozpocząć od diety bogatej w witaminy A, E i C, a także kwasy omega 3. Mają one bowiem pozytywny wpływ na oczy i mogą przyczynić się do opóźnienia chorób im zagrażających. W okresie letnim warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed działaniem szkodliwego promieniowania UV. Przynajmniej raz w roku należy udać się na badanie do lekarza okulisty, aby sprawdzić, czy istniejąca wada wzroku nie uległa pogłębieniu. W tym miejscu warto również wspomnieć o prawidłowym używaniu soczewek kontaktowych, których należy używać zgodnie z zaleceniami producenta.

Ochrona oczu przed komputerem

Wielogodzinne przebywanie przed ekranem komputera sprawia, że mruganie staje się rzadsze. Powoduje to niewystarczające nawilżenie oka, co z kolei wywołuje podrażnienia. Uczucie „suchego oka” może dodatkowo potęgować przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Wpatrywanie się w ekran komputera osłabia mięśnie oczu, wywołuje ból głowy, szczypanie czy swędzenie oczu. Dlatego niezwykle ważne jest, aby odpowiednio zadbać o oczy podczas pracy przy komputerze. W pierwszej kolejności należy zadbać o stanowisko pracy. Pamiętajmy, aby nie znajdować się zbyt blisko monitora i ustawić go w taki sposób, aby nie odbijało się w nim światło dzienne, gdyż dodatkowo męczy to oczy. Należy także zwiększyć rozmiar czcionek, aby nie musieć wytężać wzroku. Jeśli to możliwe należy zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu. Zaleca się zrobić przerwę przynajmniej raz na każdą godzinę pracy i oderwać wzrok od ekranu. Warto również wyposażyć się w okulary chroniące oczy przed działaniem światła niebieskiego.

Inne porady dla Cibie

Sprawdź nas również:

Zostaw komentarz